Restauracja Handmade tworzona jest z pasją i sercem do ludzi. Możemy tu odpocząć w klimatycznych wnętrzach i posłuchać przyjemnej muzyki. Właściciele deklarują, że to miejsce, w którym zjemy i poczujemy się jak u mamy. W restauracji zachwycają kompozycje smacznych dań, przygotowanych według tradycyjnych receptur.  Nietuzinkowe elementy wystroju, docenienie regionu i wejrzenie w klienta sprawiają, że goście poczują się tu po prostu dobrze. Zapytaliśmy właścicieli restauracji - Dawida i Rafała jak udało im się stworzyć takie wyjątkowe miejsce w sercu Olsztyna.

Skąd wziął się pomysł na otwarcie restauracji?
Przy tworzeniu Handmade przyświecała nam myśl, że musi być to taki lokal, w którym sami chętnie byśmy przebywali. To miejsce jest spełnieniem naszych marzeń o uczestnictwie w relaksie ludzi jako najprzyjemniejszym z zajęć. Wybór menu padł na mięsne oraz wegańskie burgery. Mamy też pyszną pizze. W ostatnim czasie do menu dołączyły pierogi z pieca oraz nasz hit lata - lody wegańskie. Stawiamy na kuchnię, taką którą można się delektować i celebrować każdą chwilę wraz z przyjaciółmi.


 

A nazwa? Ma swoją historię?
Handmade nie ma swojej głębszej historii. Wpadliśmy na nazwę wiedząc co chcemy robić. Handmade, czyli ręcznie robione.  W zamyśle ma być domowo, wszystko przygotowywane od podstaw w naszej kuchni, aby każdy poczuł się jak u mamy!
 

Kiedy weszliście na rynek olsztyński ze swoimi burgerami?
Na rynek Olsztyński weszliśmy w 2015. Handmade prowadzimy od października 2019.
 

Pracowaliście wcześniej w tej restauracji a potem staliście się jej właścicielami?  Czy macie inną historię związaną z początkiem pracy w gastronomii?
Nie, akurat w tej restauracji nie pracowaliśmy. Znaliśmy ją ze Starego Miasta, ale wiedzieliśmy, że jest zaniedbana. Daliśmy jej drugie życie.

Wkładamy w nią całe serce, aby klienci byli zadowoleni. Stale udoskonalamy jakość naszych dań oraz obsługę. W ostatnim czasie wyremontowaliśmy salę, tak aby goście poczuli się u nas jeszcze lepiej! Słuchamy tego co mówią klienci i w tym roku odświeżamy wygląd kart menu, tak aby były bardziej przejrzyste i czytelne.

Od najmłodszych lat pracowaliśmy w różnych restauracjach. Ja doszkalałem się we włoskich restauracjach m.in. w Rimini oraz pracowałem w restauracji Magdy Gessler w Łodzi. Ukończyłem technikum gastronomiczne, skończyłem też Technologię Żywności i Żywienia Człowieka. Pracowałem również jako manager Pasibusa w Olsztynie. Zawsze stawiałem na gości lokalu tak jak sam chciałbym zostać obsłużony w restauracji. 

Natomiast Rafał pracował m.in w Burgerowni oraz zdobywał wiedzę i doświadczenie w różnych hotelach we Włocławku i w Olsztynie. Pracował w restauracji Korner czy Przystań. Całe swoje serce wkłada w kuchnię. Wprowadza nowe pozycje w menu, dba o każdy detal. 
Całą swoją wiedzę i zdobyte doświadczenie przekładamy teraz na nasz lokal.
 

Zdradźcie, jaki jest Wasz przepis na sukces?
Przepis na sukces to cały czas słuchać gości, klientów, którzy przychodzą do naszego lokalu i zmieniać się według ich potrzeb. Cały czas idziemy do przodu. Postawiliśmy w dużej mierze na kuchnię wegańską, a w te lato zawitały do nas naturalne lody wegańskie. Więc każdy znajdzie coś dla siebie.
 

Pandemia wymusiła na restauratorach kreatywność. Jak było z Wami? Jak udało Wam się przetrwać?
Okres pandemii był bardzo ciężki, musieliśmy zmienić się, dopasować do obecnej sytuacji na rynku. Najważniejsze jest to, że nie zwolniliśmy żadnego pracownika. Każdy miał zapewnioną pracę, bo szanujemy swoich pracowników i ich wkład w dotychczasową pracę. Przestawiliśmy się na dowozy oraz wynosy. 


 

Czym wyróżnia się Wasza restauracja, na tle innych na olsztyńskiej starówce?
Restauracja wyróżnia się tym, że dania przygotowywane są wyłącznie z naturalnych składników, z produktów pozbawionych sztucznych dodatków, od lokalnych dostawców. Nie bez znaczenia pozostaje proces przygotowywania potraw – jedzenie jest przygotowywane powoli, niemalże z namaszczeniem i z uwzględnieniem tradycyjnych przepisów – zupełnie inaczej niż fast foody z barów szybkiej obsługi. Przyświeca nam myśl, że tak samo należy spożywać takie dania – delektując się nimi, bez żadnego pośpiechu!

Restauracja Handmade to miłe, warte odwiedzenia miejsce. Pyszne jedzenie oraz wspaniała obsługa. Właściciele potrafią zadbać, aby goście poczuli się wyjątkowo. Lokal mieści się przy ulicy Kołątaja 3 na olsztyńskiej starówce.


Zobacz profil Handmade Cafe & Pub i zamów Online - https://gusti.pl/menu/handmade-cafe-pub