Jej Wysokość Gęsina.

Gęś, będąca kiedyś królową polskiej kuchni i jednym z jej największych rarytasów, można zjeść także w Olsztynie. I to na wiele różnych sposobów! Macie ochotę na kulinarną podróż?
Nie ma problemu, zapraszamy do restauracji Gęś i Zając na Olsztyńskim Starym Mieście.
Skąd wziął się pomysł na Gęś w menu oraz co jeszcze wyróżnia restaurację, spytaliśmy Danutę Zając – właścicielkę.

Skąd wziął się pomysł na otwarcie restauracji?

Odkąd Pamiętam od zawsze chcieliśmy mieć restauracje. W branży gastronomicznej wraz z mężem jesteśmy ponad 15 lat. Ja zaraz po szkole średniej zaczęłam pracować w gastronomii. Mój mąż to samouk, sam do wszystkiego doszedł. A dzisiaj mamy swoją własną restuarację! Początki były ciężkie nie powiem, bo pandemia a my porwaliśmy się z motyką na słońce.

Kiedy restauracja pojawiła się na olsztyńskim rynku?
Otworzyliśmy się 02.07.2020, w dniu naszej kolejnej rocznicy ślubu. Nie przypuszczaliśmy, że zaraz będziemy musieli się zamknąć. Działaliśmy raptem 3 miesiące… Trafiła nam się fajna okazja (no właśnie przed samą pandemią) ale kto nie ryzykuje szampana nie pije! Decyzja podjęta - bierzemy lokal. Ale co dalej? jak to wszystko załatwić, ogarnąć? Co chcemy mieć w naszej knajpce? To co wszyscy na starym mieście? Ale nie o to przecież chodzi, trzeba się czymś wyróżnić.

No właśnie! Skąd pomysł na nazwę lokalu?
Nazwa długo nam zajęła, ale wspomógł Nas kolega, jak powiedział, że może Gęś i Zając to nie przemawiało to do mnie. Nasze nazwisko plus dania z Gęsiny? Gęsina! O, to może być to! I tak zostało.

Rzeczywiście, pomysł bardzo oryginalny. Poza królującą gęsiną, jaki rodzaj kuchni znajdziemy w restauracji?
Dań z Gęsiny jest mało w Olsztynie, więc spróbowaliśmy i trwamy w tym do dnia dzisiejszego. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nie wszyscy lubią gęsinę albo się jej po prostu boją. W karcie mamy różnorodność, aby każdy znalazł coś dla siebie. Preferujemy kuchnie polską w nowszym wydaniu. Znajdziecie u nas np. gołąbki z gęsiny, ale nie w pomidorowym sosie tylko z pianą grzybową. Dodam, że wiele składników posiadamy z własnych zbiorów lub z ogródeczka mojej mamy albo teściowej. A grzyby zbieramy sami – taka ciekawostka.

Jakie jest Wasze popisowe danie?
Jeśli chodzi o popisowe danie to chyba nie mamy takiego. Staramy się, aby każde danie miało coś w sobie i zachwyciło klienta. Teraz w sezonie królowały gęsie żołądki. Sama ich nigdy nie jadłam, ale jak spróbowałam to są naprawdę niezłe!

Co Wyróżnia restaurację na tle innych na starym mieście?
Czy cos nas wyróżnia? Hmmm tak naprawdę to nie wiem… nie zastanawiałam się nad tym. Dużo mam z dziećmi lubi do nas przychodzi, bo jako nie liczni mamy kącik dla pociech. Więc może to nas wyróżnia, że mamy lokal przyjazny dzieciom? Często słyszymy miłe komentarze na temat Naszej restauracji, że coś smakowało, że klienci wracają do Gęsi, bo jest smacznie.

Przepis na sukces w branży gastronomicznej?
Sukces w branży? Dobre pytanie! Wytrwałość w tym co robimy. Robimy to co my chcemy a nie inni nam dyktują. Słuchamy się nawzajem, dobry i zgrany zespół a przede wszystkim zaufanie do zespołu. A co przyniosą kolejne dni, miesiące, lata…. Czas pokaże!

W Olsztynie jest mnóstwo restauracji oraz lokali gastronomicznych, jednak nie wszystkie są przyjazne dzieciom. Szukając miejsca na rodzinny obiad z niezwykłą atmosferą oraz pięknym wystrojem lub na luźne spotkanie ze znajomymi, zdecydowanie powinniście odwiedzić Gęś i Zając przy ul. Prostej 12 na olsztyńskim Starym Mieście.

Menu restauracji dostępne pod adresem: https://gusti.pl/menu/ges-i-zajac