Weganizm moda czy krok do zdrowia?

W ostatnich latach coraz popularniejszy staje się temat weganizmu. Coraz bardziej świadome społeczeństwo szuka przyczyn pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia bacznie przyglądając się spożywanym posiłkom.

Czym jest weganizm? Podstawą weganizmu jest świadoma rezygnacja ze spożywania posiłków pochodzenia zwierzęcego. Weganie jednak podkreślają, że to nie tylko sposób odżywiania, ale także sposób na życie. Weganizm bowiem w znacznym stopniu zaczyna wpływać na ich sposób myślenia. Na codzienne zachowania, nawyki, styl bycia oraz postępowanie. Rezygnują z jedzenia nie tylko mięsa, ryb, drobiu, ale również wszystkich produktów odzwierzęcych jak nabiał (w tym jajka, mleko, sery) oraz miód, ponieważ ich wytwarzanie wiąże się z eksploatacją zwierząt. Oprócz tego nie stosują kosmetyków i nie kupują ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców. Nie uczestniczą także w rozrywkach, w których zwierzęta traktuje się z okrucieństwem bądź wykorzystuje (polowania, rodeo, zoo, oceanarium czy cyrk). Ponadto odrzucają wszelkie produkty, które były testowane na zwierzętach. Dla wielu ludzi taka filozofia życia jest nadal ciężka do zaakceptowania stąd weganizm wciąż budzi kontrowersje.

Patrząc na temat ze strony stricte zdrowotnej a nie etycznej, łatwo jednak zauważyć trend do pogarszającej się jakości produktów spożywczych. Jeszcze około 20 lat temu uważano, że mięso to podstawa zbilansowanego odżywiania i niezbędny składnik diety każdego z nas. Nie jest tajemnicą, że w pędzącym świecie konsumpcjonizmu coraz częściej mięso dostępne w popularnych sklepach i marketach niestety nie cechuje się zbyt wysoką jakością.

Na szczęście obecnie, aby nie jeść mięsa, nie trzeba wielu poświęceń. Dostępnych od ręki, roślinnych alternatyw jest naprawdę wiele. Coraz więcej lokali gastronomicznych oferuje dania przystosowane dla tych, którzy stosują różnego rodzaju diety eliminacyjne w tym wegańską.

Niezależnie od tego na jaką dietę się zdecydujemy czy w naszym menu pojawi się mięso czy też postawimy na dietę roślinną najważniejsze abyśmy byli świadomi swoich wyborów. Unikajmy wysoko przetworzonej żywnośc. Mięso wybierajmy od lokalnych, znajomych dostawców. Produkty z niepokojąco długą datą ważności to też nie jest dobry pomysł. Wielu wegan zachwala swój nowy styl życia, podkreślając jego pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Niewątpliwie jednym z czynników odpowiedzialnych za taki stan rzeczy jest ich skupienie na doborze produktów, które lądują na ich talerzach.

Zapraszamy do restauracji z menu dla wegan.