Światowy dzień wegetarianizmu skłania do refleksji wielu mięsożerców. Wielu z nas ma ogromną empatię do zwierząt, ale z drugiej strony nie wyobraża sobie życia bez schabowego.

Jednak coraz bardziej wątpliwa jakość mięsa oraz etyka sporej ilości hodowli zwierząt ubojowych, ferm drobiu czy połowów może być głównym powodem chęci przejścia na wegetarianizm. Większa świadomość społeczeństwa oraz większy dostęp do produktów pochodzenia roślinnego, skłaniają coraz więcej ludzi do podjęcia chociażby takiej próby.

Bez wątpienia wegetarianizm jest łatwiejszą drogą niż weganizm. Jaka jest różnica? Zarówno wegetarianizm, jak i weganizm to diety, które w dużej mierze opierają się na produktach roślinnych. Wiele osób mylnie używa słów wegetarianizm i weganizm jako synonimów. Różnice między weganizmem a wegetarianizmem są znaczące. Weganie bardziej restrykcyjnie ograniczają swoje menu. Wegetarianizm dopuszcza spożycie mleka i produktów mlecznych, jaj oraz miodu. Z kolei weganie wykluczają ze swojego jadłospisu wszystkie te produkty. Weganizm to dieta oparta wyłącznie na produktach roślinnych.

Obie drogi to bez wątpienia wyzwanie dla organizmy przyzwyczajonego do produktów mięsnych. Przy przejściu na wegetarianizm, aby zachować odpowiednie źródło białka, żelaza czy innych ważnych składników odżywczych, należy pamiętać o zamiennikach. 

Czym zastąpić mięso?

Nasiona i orzechy, kasza gryczana, komosa ryżowa, jaja i produkty mleczne, tofu, nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, groch, ciecierzyca).

Warto chociaż spróbować, ograniczyć spożywanie mięsa i sprawdzić jak Nasz organizm reaguje. Być może nie jest niezbędne w Naszej diecie?