Eksperci prowadzą dyskusje na temat kawy już od wielu lat. Ten słynny napój o wyrazistym smaku oraz aromatycznym zapachu ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników.

W tym artykule chcemy przedstawić pozytywne i negatywne skutki picia kawy.

Zacznijmy od kilku istotnych zalet.

Zawiera antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki.

To ogromna zaleta, ponieważ wolne rodniki uszkadzają komórki organizmu a także przyczyniają się do starzenia.

Dzięki kawie możemy zatem dłużej zachować młodość, ograniczyć wypadanie włosów czy utrzymać jędrną skórę.

Pobudza.

Dzieje się tak, ponieważ kawa rozszerza naczynia krwionośne i tym samym, poprawia wydolność umysłową.

Po wypiciu kawy, przez kilka godzin odczuwamy duży wzrost energii, co jest szczególnie przydatne o poranku. Dlatego niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić początku dnia bez kawy.

Ma pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka chorób Alzheimera i Parkinsona.

Z badań wynika, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko Alzheimera – choroby układu nerwowego. Kofeina opóźnia także występowanie choroby Parkinsona. Badania wykazały, że u osób pijących kawę rozwój schorzenia następował później (w wieku 72 lat) niż u osób, które nie piły kawy (64 lata).

Pomaga w pozbyciu się dolegliwości bólowych.

Kawa zmniejsza bóle migrenowe oraz wzmacnia działanie leków przeciwbólowych. Pomaga też uniknąć depresji.

Ogranicza ryzyko chorób nowotworowych.

Okazuje się, że kawa ma właściwości przeciwnowotworowe. Wszystko dzięki zawartych w niej przeciwutleniaczom (antyoksydantom). Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki i chronią tym samym zdrowe komórki naszego organizmu. Kawa usprawnia procesy obronne, zmniejszając ryzyko zachorowania na raka wątroby, jelita, piersi, macicy oraz prostaty.

Pomaga astmatykom.

Kofeina rozszerza drogi oddechowe, zmniejszając częstotliwość i intensywność napadów duszności. Dlatego picie przynajmniej jednej kawy dziennie polecane jest wszystkim chorującym na astmę.

Ma właściwości odchudzające.

Przyspiesza perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Oprócz tego, ułatwia rozwój mięśni i zmniejsza uczucie głodu, co również pośrednio może przyczynić się do chudnięcia.

Znamy już zalety. Przejdźmy zatem do negatywnych skutków picia kawy.

Ma działanie uzależniające poprzez zawartość kofeiny.

Uzależnienie od jakiejkolwiek substancji jest często szkodliwym nawykiem. Nie jest to zdrowe. Regularne i w dużych ilościach spożycie kawy i kofeiny zmienia chemię naszego mózgu, co powoduje, że potrzeba nam coraz więcej tej substancji, aby osiągnąć pożądane przez nas rezultaty.

Odbarwia zęby i powoduje przebarwienia.

Wystarczy pić jedną kawę dziennie, aby z czasem zaobserwować przebarwienia zębów. W zależności od kawy, którą pijemy a szczególnie od ilości cukru i mleka, który do niej dodajemy możemy również mieć problem z próchnicą.

Kofeina może znacznie zmniejszyć ilość i jakość snu.

Picie kawy zbyt późno w ciągu dnia może przeszkadzać w zasypianiu, ponieważ okres półtrwania kofeiny wynosi 4-6 godzin. Wiele osób po rzuceniu kofeiny deklaruje lepszą jakość snu.

Kofeina wywołuje uczucie niepokoju.

Badania pokazują, że kawa często zwiększa poziom niepokoju i lęku. Wynika to z tego, że kofeina zwiększa ilość adrenaliny w organizmie. Kofeina stymuluje nadnercze.

Rezygnacja z kofeiny może pomóc nam w ograniczeniu uczucia niepokoju.

Podsumowując, aby cieszyć się z prozdrowotnych właściwości kawy, nie przekraczajmy ilości 2-3 filiżanek dziennie. Pamiętajmy, że napar sam w sobie prawie nie zawiera kalorii, jednak tuczącą pułapką mogą okazać się produkty, które z nim spożywamy: cukier, tłuste mleko, śmietanka. W parze z filiżanką małej czarnej często chodzą także ciasteczka i inne wyroby cukiernicze. Pijmy kawę pomiędzy posiłkami – z minimum półgodzinnym odstępem, tak aby uniknąć picia kawy na czczo.