W czasach, kiedy media społecznościowe wyznaczają trendy a filtry do zdjęć zniekształcają rzeczywistość, samoakceptacja u młodych ludzi jest mocno zachwiana. Show biznes promuje „chudość” a za synonim piękna uznaje się szczupłą sylwetkę. Taki wizerunek kojarzy się z osiągnięciem sukcesu i powodzeniem u płci przeciwnej albo po prostu receptą na szczęście. Najczęściej narażone są osoby młode, w wieku dojrzewania, które są w trakcie kształtowania swojego wizerunku.

Przez tę presję mają często zaburzony, negatywny obraz własnego ciała. Aby dorównać trendom sięgają często po radykalne środki, aby uzyskać wymarzona sylwetkę. Choroby układu odżywiania to coraz częstsza przypadłość psychiczna wielu młodych (i nie tylko) ludzi na całym świecie. Ich wzrost w ostatnich latach wręcz skłania do refleksji. Zaburzenia odżywiania uznaje się za współczesne choroby cywilizacyjne.

Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania zalicza się:

Anoreksja, czyli jadłowstręt. Obsesyjne kontrolowanie ilości spożywanego jedzenia, nadmierny wysiłek fizyczny. Osoby chore na anoreksje są bardzo chude.

Bulimia, powszechnienie znana jako obżarstwo poprzedzające wymioty. Osoba chora na bulimię podobnie jak w przypadku anoreksji, obsesyjnie liczy kalorie, intensywnie ćwiczy. Po zjedzeniu dużej ilości kalorycznego jedzenia osobę chorą ogarniają wyrzuty sumienia, obrzydzenie do własnego ciała i wstręt prowadzący do wymiotów. Bulimicy sięgają też często po środki przeczyszczające.

Jak wspierać bliskich z zaburzeniami odżywiania?

Przede wszystkim zbudowanie w młodej osobie poczucia własnej wartości. Przekierowanie zainteresowania na sport, czy inne hobby.  Kolejnym czynnikiem jest wpojenie zdrowych nawyków żywieniowych. Nastolatek mający w swoim otoczeniu osoby restrykcyjnie odchudzające się oraz bardzo niezadowolone ze swojego wyglądu, częściej zastanawia się nad swoim wyglądem.

Zaburzenia odżywiania to jak widać bardzo poważny problem, dotykający dużą część populacji. Nie można ich więc ignorować i jeśli wśród bliskich dostrzega się jakiekolwiek niepokojące symptomy, należy jak najszybciej zachęcić taką osobę do skorzystania z pomocy medycznej.