Kult smukłej i wysportowanej sylwetki na dobre zadomowił się w naszej kulturze. Coraz więcej osób marzy o idealnej figurze i stara się pozbyć nadprogramowych kilogramów szybko i przy jak najmniejszym wysiłku. Niestety nadprogramowych kilogramów pozbywamy się często drogą wielu wyrzeczeń, niekiedy ryzykując zdrowiem w imię wymarzonej figury. 

Analizując popularne, łatwo dostępne diety wybraliśmy 4 najpopularniejsze i wzięliśmy je pod lupę.

Dieta Dukana
Dieta odchudzająca i oczyszczająca. Składa się z czterech etapów: radykalnego odchudzania i oczyszczania organizmu, powolnego zrzucania kilogramów, utrwalenia wagi oraz jej ustabilizowania. Brzmi bardzo dobrze? Główną zasadą jest spożywanie produktów białkowych. Niestety, nie każdy z nas może sobie pozwolić na ten rodzaj diety. Warto wcześniej sprawdzić czy aby na pewno taka ilość białka nie wpłynie nie korzystanie na Nasz organizm.


Dieta kopenhaska
Bardzo kontrowersyjna, szybka i skuteczna, ale trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem i mieć ogromną motywację, aby w niej wytrwać. Dieta kopenhaska, znana jest również jako trzynastodniowa polega na eliminacja z diety tłuszczów oraz węglowodanów. Zalecana dawka to tylko 600 kcal dziennie! Dietę można stosować nie częściej niż raz na 3 miesiące z uwagi na mocne obciążenie organizmu.
 

Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa należy do diet eliminacyjnych. Podstawowym założeniem diety bezglutenowej jest wykluczenie wszystkich produktów zawierających w swoim składzie gluten. Warto zwrócić uwagę na to, że dieta bezglutenowa jest dietą niedoborową, wykluczającą szeroką grupę produktów, które leżą u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia.


Dieta kapuściana
Dieta dość monotonna. Podstawą diety jest kapusta. Dieta kapuściana jako sposób na odchudzanie ma wiele zalet. Jest prosta i tania, pozwala najadać się do syta i wtedy, kiedy chcesz. Jej największą wadą jest monotonia, ale równoważy ją zadowolenie z efektu końcowego - dieta kapuściana pozwala w krótkim czasie schudnąć kilka kilogramów.


Czy istnieje dieta, dzięki której rzeczywiście osiągniemy wymarzoną sylwetkę, nie będziemy głodni i unikniemy efektu jojo?
Zamiast głodówek i diet cud lepiej uzbroić się w cierpliwość i zacząć pracę nad trwałą zmianą nawyków żywieniowych. Zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych i regularny umiarkowany wysiłek fizyczny zapewnią nie tylko szczupłą sylwetkę na długie lata, lecz także dobre zdrowie i doskonałe samopoczucie.