Rodzajów i właściwości herbat jest wiele. Czerwona, biała, czarna, earlgrey czy zielona? Mianem herbaty określa się też napary z różnych ziół i suszu owocowego. Stąd też Lipa, rumianek czy mięta.
Najpopularniejsza wciąż pozostaje czarna herbata jakie ma właściwości? Poza smakiem oczywiście. Czarna herbata pobudza organizm niemal tak dobrze jak kawa. Skutecznie przeciwdziała zmęczeniu, orzeźwia i wprowadza w dobry nastrój.
Zimą doskonale rozgrzewa, a latem pomaga nawodnić organizm.

Zielona pomaga przyśpieszyć przemianę materii i hamuje nadmierny apetyt za sprawą zawartości takich składników jak: witamina B czy kofeina. Łagodzi stany depresyjne, poprawia pamięć, usprawnia pracę wątroby, a także wspomaga układ odpornościowy.

Czerwona jest uważana za najbardziej aromatyczną spośród herbat. O korzennym smaku i specyficznym zapachu. Ciekawe, że kiedyś była codziennym napojem Polaków. W PRL-owskiej rzeczywistości (wtedy nie zdawano sobie sprawy, że to rarytas). Czerwona herbata wspomaga trawienie i wspomaga spalanie tłuszczu. Pij ją pół godziny po każdym posiłku – wówczas podziała najlepiej.

Biała to prawdziwa perła wśród herbat. Sporządza się ją z młodych pąków i liści, zbieranych wczesną wiosną z samej góry gałązek herbacianych krzewów. Wyjątkowe lecznicze i prozdrowotne właściwości zawdzięcza procesowi produkcji, jest bowiem najmniej przetworzonym rodzajem herbaty. Napar ten zawiera więcej składników odżywczych i witamin aniżeli herbata czarna i zielona. Charakteryzuje się delikatnym aromatem i smakiem

Herbata z lipy od lat stosowana jest na ból gardła czy katar. Świetnie sprawdza się też przy przeziębieniu i grypie. Rumianek natomiast reguluje poziom cukry we krwi, działa uspokajająco, wspomaga procesy trawienne i łagodzi ból. Herbata miętowa leczy niestrawność, odświeża oddech i doskonale orzeźwia! Polecana głównie dla osób prowadzących stresujący tryb życia!


Herbata jest jednym z najstarszych napojów na świecie. Jedni piją ją jako zamiennik kawy, inni sięgają po nią z przyzwyczajenia. Jedni i drudzy każdego dnia korzystają z prozdrowotnych właściwości. Towarzyszy ludziom od stuleci i jest drugim, zaraz po wodzie najpopularniejszym napojem świata.