Nadwyżki jedzenia zazwyczaj pakujemy do zamrażarki, aby uniknąć ich marnowaniu.
W czasie mrożenia nie tracimy cennych substancji odżywczych zawartych w pożywieniu, a dodatkowo nie musimy używać konserwantów. Nie jest to proces czasochłonny czy drogi. Produkty zamrożone często zachowują swój smak, a nawet zapach.
Jednak musimy pamiętać o tym, że nie każde jedzenie nadaje się do mrożenia.
Niektóre produkty tracą swoje walory i konsystencję po rozmrożeniu, a dodatkowo po ich spożyciu możemy nabawić się dolegliwości z układu pokarmowego.
Jakich produktów zatem nie należy mrozić?

1. Warzywa i owoce z dużą zawartością wody

Podczas zamarzania, z wody tworzą się kryształki lodu, które doprowadzają do rozrywania błon komórkowych. W wyniku tego procesu warzywa i owoce tracą swoją jędrność i konsystencję. Do takich warzyw należy ogórek, pomidor, sałata, rzodkiewki, surowa kapusta. Natomiast owoce pełne wody to jabłka, kiwi, arbuz, melon, pomarańcze, cytryny, limonki i winogrona.

Jeśli jednak po rozmrożeniu planujemy zrobić z tych owoców np. smoothie, ich konsystencja nie będzie miała większego znaczenia. Mrożenie również źle wpływa na zioła takie jak bazylia, mięta czy tymianek. Natomiast czosnek staje się zazwyczaj miękki i gorzki

2. Nabiał

Jogurty, mleko, śmietana, serek wiejski, mozzarella, ser śmietankowy nie nadają się do zamrażania. Po rozmrożeniu rozwarstwiają się, tracąc swoją konsystencję. Podobnie jest z wszelkimi budyniami i kremami do ciast. Poprzez zamarzanie wody i tworzenie się kryształków lodu dochodzi do rozwarstwienia produktów.
Twarde sery natomiast po rozmrożeniu stają się zbyt kruche. Jednak jeśli już przed włożeniem ich do zamrażalnika, zetrzemy ser na wiórki, to po rozmrożeniu możemy wykorzystać go do posypania dania.

3. Jajka

Rozmrożone ugotowane jajko jest twarde, gumowate i niesmaczne. Natomiast zamrożenie surowego jajka w skorupce, skutkuje tym, że jajko pęka i wylewa się. Jeżeli jednak mamy nadmiar świeżych jajek, z którymi nie wiemy co zrobić, to można je zamrozić w małych pojemniczkach, najlepiej oddzielnie żółtka i oddzielnie białka.

4. Napoje

Nie należy mrozić napojów w szklanych butelkach, grozi to bowiem rozsadzeniem naczynia. Kawałki szkła mogą uszkodzić zamrażalnik. Tak samo zachowają się wszelkie napoje gazowane.
Jeżeli chodzi o soki, to często po rozmrożeniu ulegają rozwarstwieniu.

5. Produkty, które były już raz mrożone

Najważniejszą zasadą przechowywania żywności jest brak powtórnego mrożenia produktu. Po ich zjedzeniu, a w szczególności mięsa, możemy nabawić się dolegliwości z układu pokarmowego. Proces zamrażania nie zabija bowiem drobnoustrojów. Wprowadza je jedynie w stan "uśpienia".

Po rozmrożeniu mikroorganizmy rozmnażają się w dużym tempie. Dodatkowo produkt powtórnie zamrożony traci jeszcze więcej wartości odżywczych i smakowych.