Skąd pomysł na święto Nutelli?

Światowy Dzień Nutelli zapoczątkowała amerykańska blogerka Sara Rosso w 2007 roku. Chciała w ten sposób zainspirować miłośników tego czekoladowego kremu do dzielenia się swoją pasją w mediach społecznościowych. Rozpoczęli celebrację poprzez dzielenie się zdjęciami, pomysłami, inspiracjami i przepisami.
Jest to stałe święto obchodzone 5 lutego.  W tym dniu wszyscy fani Nutelli mogą organizować spotkania i ciekawe eventy, dzieląc się swoją radością.

Historia Nutelli

Zaraz po zakończeniu II wojny światowej pojawił się problem z dostępem do kakao. Na szczęście  piemoncki cukiernik Pietro Ferrero w 1946 roku wpadł na świetny pomysł i stworzył słodką pastę na bazie orzechów laskowych, cukru oraz odrobiny kakao. Pasta była formowana w bloki, sprzedawana, a następnie krojona w plasterki i kładziona na kromkach chleba.
Natomiast syn cukiernika z Piemontu, Michele Ferrero, w 1964 roku udoskonalił recepturę ojca i stworzył pierwszy na świecie słoik Nutelli – kremu z orzechów laskowych i kakao, który pokochali wszyscy!

29 maja 2005 niemieccy miłośnicy Nutelli, aby uczcić 40. rocznicę pojawienia się kremu orzechowo-kakowego w ich kraju, zorganizowali w Gelsenkirchen Największe Kontynentalne Śniadanie z Nutellą. W wydarzeniu wzięły udział 27 854 osoby, dzięki czemu zostało ono wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

Jak przygotować domową wersję Nutelli?

Składniki:
 2 gorzkie czekolady o wysokiej zawartości kakao,
 szklanka orzechów laskowych,
 1 i 1/2 szklanki mleka krowiego lub kokosowego,
 1/2 szklanki cukru.
Przygotowanie:

Zacznij od obrania orzeszków laskowych z łupin. Następnie wysyp je na suchą patelnię i smaż przez kilka minut, co chwilę mieszając łyżką. Kiedy skórka lekko się przypali, przesyp orzeszki na ścierkę kuchenną. Poczekaj chwilę aż orzechy ostygną i zawiń ją tworząc woreczek. Pocieraj rękami zawartość, a następnie obierz orzechy z łuszczącej się skórki. Orzechy zmiel, np. w młynku do kawy, a mleko podgrzej tak, by pokruszona czekolada bez problemu się w nim rozpuściła. Przy pomocy blendera połącz ze sobą zmielone orzechy, mleko z czekoladą i cukier. Gotową masę przełóż do słoiczka.

Światowy Dzień Nutelli pozwala na kreatywne spotkania, a przede wszystkim to świetny pretekst do łasuchowania.
Warto przygotować przekąski z tym przysmakiem. Mogą to być naleśniki, gofry, ciasta lub kanapki.