Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. W 2010 r. ONZ uznała dostęp do wody i godnych warunków sanitarnych za fundamentalne prawo człowieka. Ich zapewnienie wpisała natomiast w najważniejsze globalne cele zrównoważonego rozwoju do 2030 r. Celem jest również ochrona mórz i oceanów oraz rozsądne wykorzystywanie ich zasobów.

Woda w codziennym życiu

W codziennym funkcjonowaniu nie zdajemy sobie sprawy, że używamy wody niemal do wszystkiego. Bez niej nie moglibyśmy cieszyć się zdrowiem i życiem. Człowiek, który nie dostarcza jej swojemu organizmowi nie przeżyje dłużej niż siedem dni. Jest ona nam również potrzebna do zachowania higieny i czystości. Także nasze rośliny i zwierzęta potrzebują jej do poprawnego wzrostu i rozwoju. Ponadto, gdyby nie woda nie byłoby transportu, fabryk, przemysłu, a nawet niektórych form rozrywki, takich jak uwielbiane przez wielu aquaparki. Bez wody nasz świat byłby bardzo ubogi… i długo by nie przetrwał.

Człowiek składa się z wody - aż 2/3 naszego organizmu to woda!

Dzięki temu, że spożywamy jej odpowiednią ilość, organizm funkcjonuje prawidłowo, co przekłada się na nasze zdrowie. Zapotrzebowanie na płyny u osoby dorosłej wynosi 2-4% jego masy ciała. Wiesz ile wody dziennie pijesz?
Dzięki odpowiedniemu spożyciu wody, nie tylko możliwe są różne czynności organizmu, ale też poprawia się nasza cera - jest zdrowsza, ale też bardziej gładka i milsza w dotyku.
Żeby skóra pozostała gładka i jędrna potrzebne jest odpowiednie nawilżenie, ważna jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja, ale warto zacząć od nawadniania się od wewnątrz.
Regularne picie adekwatnej dla naszego organizmu ilości wody opóźnia procesy starzenia - zacznij już dziś!

Ludzki organizm nie potrafi magazynować wody,  dlatego musi być ona dostarczana na bieżąco. Uczucie suchości w ustach pojawia się przy utracie wody odpowiadającemu 1% masy ciała. Dla osoby ważącej 50 kg będzie to oznaczało ubytek 500ml wody. Przy takim ubytku wody z organizmu pogarsza się koncentracja i możliwość podejmowania wysiłku fizycznego. Dlatego też tak ważne jest aby pamiętać o nawodnieniu organizmu, nawet jeśli nie pojawia się u nas uczucie pragnienia.

Pić powinno się przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym. Ilości spożywanego podczas wysiłku płynu nie powinny być zbyt duże, aby nie obciążyć układu pokarmowego.
Dobrym nawykiem jest ustawianie w pobliżu swojego miejsca pracy napoju. Stojąca butelka/szklanka będzie przypominała o nawadnianiu. Regularne dostarczanie płynów ma o wiele lepszy wpływ na organizm niż jednorazowe wypicie litra wody o godzinie 23:00, w celu „nadgonienia” ilości spożytych w ciągu dnia.

Zasady prawidłowego nawadniania organizmu:

1. Dostarczaj płyny porcjami
Nie chodzi o to, aby 2,5 l płynów wypić na raz. Tę porcję należy rozłożyć na cały dzień, wypijając np. 8 szklanek w ciągu doby.

2. Nie czekaj aż poczujesz pragnienie
Z dostarczaniem płynów nie można czekać do momentu, w którym pojawia się pragnienie. Jeśli czujesz, że chce Ci się pić, organizm wysyła pierwsze sygnały wskazujące na niedostateczną ilością płynów. Dlatego ważne jest, aby płyny dostarczać nawet wtedy, gdy nie odczuwasz pragnienia.

3. Pij przede wszystkim wodę mineralną
Woda jest jednym z najlepszych źródeł płynów. Zapewnia optymalne nawodnienie organizmu i szybko gasi pragnienie. Eksperci polecają przede wszystkim wodę mineralną.

4. Sięgnij po elektrolity
Sama woda może nie wystarczyć, aby zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie – szczególnie, jeśli pracujesz fizycznie, intensywnie trenujesz czy wykonujesz wzmożoną pracę umysłową.

5. Dopasuj zapotrzebowanie na płyny w zależności od stylu życia
Chociaż rekomendacje ekspertów zalecają wypijanie 2-2,5 l płynów dziennie, w zapotrzebowaniu należy uwzględnić prowadzony przez siebie styl życia. Ilość traconych płynów zależy m.in. od:
• intensywności i czasu trwania wysiłku fizycznego,
• temperatury i wilgotności otoczenia,
• wzrostu i masy ciała.