Siemię lniane to malutkie ziarenka lnu pospolitego najczęściej w kolorze brązowym. Są to oleiste ziarna, które bardzo dobrze wpływają na cały organizm, a dodatkowo wykorzystywane są jako domowy kosmetyk, m.in. do włosów i twarzy.
 

Wartości odżywcze
Nasiona lnu należą do produktów roślinnych, a zawierają bardzo dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Zawartość tych kwasów w nasionach lnu jest podobna do ich zawartości w rybach.
W skład nasion lnu wchodzi tłuszcz roślinny w ilości od 38 do 44 proc. z czego 57–60 proc. stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a 14–15 proc. kwasy tłuszczowe omega-6. Ponadto siemię lniane zawiera błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, witaminę E, cynk, lecytynę, flawonoidy i fitoestrogeny.

Właściwości lecznicze
• pomaga leczyć refluks - dzieje się tak na skutek dużej zawartości w siemieniu lnianym - substancji śluzowych, a co za tym idzie siemię nie tylko łagodzi pieczenie w przełyku, ale chroni również śluzówkę,
• dobrze działa na zaparcia - błonnik zawarty w siemieniu lnianym reguluje pracę układu pokarmowego, ułatwia wypróżnianie i łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego;
• leczy wrzody, pomaga w przypadku biegunek i zaparć,
• pomaga przy problemach hormonalnych, ogranicza ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych na jajnikach i piersiach, oprócz tego ogranicza objawy występujące przy zbyt wysokim/niskim stężeniu estrogenów w organizmie,
• łagodzi kaszel i ból gardła - nawilża gardło,
• pomaga przy nadciśnieniu tętniczym wpływając na zmniejszenie napięcia ścian naczyń krwionośnych,
• zmniejsza glikemię w cukrzycy typu 2, dzięki zawartości lignanów,
• pomaga zrzucić zbędne kilogramy - spożywanie siemienia lnianego i zachowanie zrównoważonej diety polecane jest osobom zmagającym się z nadwagą i otyłością,
• hamuje osteoporozę - regularne spożywanie siemienia lnianego powoduje, że w diecie zwiększa się ilość lignanów, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka osteoporozy.

Wykorzystanie w kuchni

Można stosować je w postaci dodatku do surówek i sałatki, a także jako przekąska. Można też zemleć.
1–2 łyżeczki zmielonego siemienia zalać gorącą wodą. Otrzymany napar ma właściwości osłaniające błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Siemię lniane możesz również dodawać do koktajli warzywnych lub owocowych, aby wzbogacić je w dodatkowe witaminy i minerały. Można też wykonać "sezamki siemieniowe". Do podprażonego na patelni siemienia lnianego (przykryć pokrywką) dodać małą ilość miodu.
 

Przepis:
Krakersy z siemieniem lnianym

Składniki:
siemię lniane 100 g
mąka pszenna
sól 0,5 łyżeczki
proszek do pieczenia 0,5 łyżeczki
masło 2 łyżki
mleko 0,5 szklanki
cebula 1 mała
natka pietruszki 0,5 pęczku
białko 1 sztuka

Przygotowanie:
Cebulę pokroić w drobną kosteczkę. Natkę posiekać drobno. W misce wymieszać nasiona, sól, proszek, mąkę i masło. Dodać cebulkę i natkę.
Wlać mleko i wyrobić ciasto.
Rozwałkować na cienki placek. Wykroić kółka, kwadraty- według uznania. Ułożyć na papierze do pieczenia. Krakersy delikatnie posmarować białkiem.
Piec około 20 min 170 st.